Şirketin Tarihçesi

1933 – 1970 Kuruluş ve Erken dönem

Şirketin şu andaki sahibi olan Prof. Dr. Michael A. Popp'un büyükbabası olan Josef Popp  Bionorica'yı 1933'te kurmuştur. İlk doğal ilaçları ve neredeyse 400 farklı çay türünü pazarlamıştır. Kurucusu; çocukları, nitelikli ve kaliteli bir eczacı olan Erna Popp ve doğal ilaçlar ve bitkisel tedaviler konusunda uzmanlaşmış bir doktor olan Dr. Hans-Oskar Popp şirket yönetimini devralana kadar, 12 sene şirketi yönetmiştir. Şirket, bu yeni ikili yönetim altında gelişmeye devam ediyordu: Daha 1961 yılında Bionorica bünyesinde bir dolum makinesi, etiketleme makinesi ve ilk çalışanları da mevcuttu.

1970 - 1990 İlerleme ve araştırma

Şirket 1970'ler ve 80'ler boyunca büyümeye devam etmiştir. Bionorica pratisyen hekimlere kişisel konsültasyonlar vermek için bilimsel bir saha gücü kurmuştur. Araştırma da giderek daha önemli bir hal almaktadır: Bionorica bitkisel ilaçları kontrollü çifte kör çalışmalar ile test etmeye başlayan ilk ilaç şirketlerinden biridir.

Şirketin kurucusunun torunu olan Prof. Dr. Michael A. Popp Bionorica (Plantamed Arzneimittel) yönetimini 1988'de devralmıştır. Aynı zamanda, şirket Nuremberg'den, Bavarya'da bulunan Neumarkt'a taşınmıştır. 1989 yılında, Profesör Popp Bionorica GmbH şirketinin baş yöneticisi olarak atanmıştır. O esnada 29 yaşında ve aile şirketinin izlediği yol ile tutarlı şekilde bir eczacı olan Profesör Popp yetiştirme, analiz, farmakoloji, toksikoloji ve klinik kullanım alanlarında yoğun araştırmalar başlatmıştır. Bionorica Fito-terapi alanında global standartları belirlemiştir.

1990 - 2000 Uluslararasılaşma ve Genişleme

Bionorica ulusal ve uluslararası dağıtım ortakları ile aktif işbirliği yoluyla yurt dışındaki aktivitelerini geliştirmiştir. Buna ilaveten, şirket Macaristan'da Bionorica için bitki yetiştiren iki iştirak olan Herbextract ve Mediplant'ı kurmuştur. Bionorica Extracts S.L. Mallorca'da tıbbi bitkilerin yetiştirilmesi ve özel ekstraktların üretimi için kurulmuştur.

1996 Bionorica için araştırma açısından dikkat çekici bir yıldır: bilim insanları Sinupret®'in anti enflamatuvar özelliklerinde kuzukulağı bitkisinin o güne kadar bilinmeyen ancak son derece önemli etkisini keşfetmiştir. Çuha çiçeği ve minenin antiviral etkilerine dair kanıtlar da bulmuşlardır. Aynı yıl, Bionorica Bronchipret® üretimi için en uygun hammaddeleri elde etmek amacıyla Mallorca'da kendi kekik üretimine başlamıştır. Şirket dünya çapında tüm üretim proseslerini standardize etmiştir. Bionorica, Moskova (Rusya) ofisini açmıştır ve bunu Minsk (Beyaz Rusya) ve Almatı (Kazakistan) ofisleri takip etmiştir.

2000 - 2010 Konsolidasyon ve büyüme

Solunum yolu ürünlerine ilaveten, jinekolojik ürünler de artık şirket tarafından imal edilen önemli ürünler arasına katılmıştır. Hayıt bitkisi üzerindeki yoğun araştırmalar sayesinde, Bionorica kadınlarda prolaktin seviyelerini azaltan ve böylece adet döngüsü bozuklukları ve göğüs ağrısının etkilerini aktif şekilde gideren etkin maddeleri belirleyebilmiştir.

Şirketin başarı formülü, fito (bitkilerdeki yüksek aktif madde potansiyelinin açığa çıkartılması) ve mühendisliğin (yüksek teknoloji ürünü araştırma ve yenilikçi teknolojilerin kullanımı) bir araya getirilmesi, Bionorica tarafından şirketin yeni sloganı olarak benimsenmiştir: BIONORICA AG – Bitki mühendisliği şirketi.

 

Bionorica 2000'lerde de büyümeye devam etmiştir: şirket Kiev'de (Ukrayna) bir ofis daha açmıştır. Bu dönemde Delta-9-Pharma GmbH şirketini de satın almıştır.

2005'te Bionorica Research GmbH Innsbruck'ta (Avusturya) kurulmuştur. Başlıca faaliyet alanları, solunum yolu hastalıkları ve kronik ağrı sahaları da dahil olmak üzere, bitkisel ilaçların araştırılması ve geliştirilmesidir. Bu kendi türünde Avusturya'daki ilk özel tesistir.

 

2007'de, Profesör Popp bir yardım kuruluşu olan "Phytokids"i (şimdiki adı ile Çocuklar için Natureheart Vakfı) kurmuştur. Bu vakfın amacı dünya çapındaki sosyal yardım kurumları, sağlık kuruluşları ve çocuk yurtlarındaki çocuklar ve ergenlerin bakımını sağlamak ve onlara destek olmaktır. Vakıf ilk projelerine aynı yıl Doğu Avrupa'da başlamıştır.

2007 yılında ise Delta-9-Pharma GmbH'den Bionorica ethics GmbH oluşturulmuştur. Bionorica ethics GmbH onkoloji ve ağrı terapisi için yeni ilaçlar ve etkin maddeler geliştirmektedir.

Temmuz 2007'de, Bionorica AG Neumarkt'taki yeni ofis binasını açmıştır. Bu bina doğa ile uyum içerisindedir: (örn. ileri teknoloji ürünü fotovoltaik tesisat, sürdürülebilir hammaddelerden güç alan birleşik ısı ve güç tesisi gibi) yenilikçi enerji teknolojileri ile (örn. özel çifte bileşenli halılar gibi) akıllı malzemelerin bileşimi inşaatta ekolojik etkililik, çevre dostu uygulamalar ve çalışanlar için sağlığa uygunluk açısından bir kilometre taşını temsil etmektedir. Yeni şirket merkezi Avrupa'daki en sürdürülebilir ofis binalarından biridir ve böylece şirket felsefesinin somut bir ifadesi hayata geçirilmiştir.

 

2008'de Bionorica 75. yılını kutlamıştır. O tarihte Ekonomik İşler ve Teknoloji Federal Bakanı olan Michael Gloss bu vesile ile şirketi ziyaret etmiştir. Bir yıl sonra, Almanya Başbakanı Angela Merkel de yine Bionorica AG'nin konuğu olmuştur. Başbakan üretim alanında yapılan tur ve Profesör Popp ile kişisel sohbet esnasında yoğun araştırma programı ve bitkisel ilaçların üretimi hakkında bilgiler verilmiştir. Kendisi Bionorica AG çalışanlarına yaptığı konuşmada Bionorica’nın Alman ekonomisi için büyük önemini vurgulamıştır.

2010 - günümüz: Uluslararası Büyüme ve Şemsiye Marka Stratejisi

2010 yılında Bionorica AG Avrupa merkezli halka açık bir sınırlı sorumluluk şirketine dönüşmüştür: Bionorica SE. Aynı yıl, adım adım bir süreç ile tüm bitkisel ilaçların ambalajları yeniden tasarlanmıştır.

Özellikle konsültasyon alanında aktif eczanelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış olan yetkinlik konsepti Phytothek 2012 yılında başlatılmıştır. Sonbaharda, Sinupret® forte'nin geliştirilmiş bir hali olan ürün inovasyonu Sinupret® Extract piyasaya sunulmuştur. Sinupret®'in bu çok konsantre şekli akut sinüzit tedavisi için yeni bir seçenektir.

ADSI araştırma enstitüsü (Avusturya İlaç Tarama Enstitüsü) Kasım ayında Innsbruck'ta (Avusturya) açılmıştır. Araştırma şirketi Leopold-Franzens Innsbruck Üniversitesi tarafından yönetilmektedir ve ilaçların tamamen taranmasına, yani yeni etkin maddeler ve yenilikçi yöntemlerin geliştirilmesi için sistematik araştırmaya, adanmıştır. Bionorica fito-araştırma alanında tek ortağıdır. Ortak amaçları tıbbi bitki ekstraktlarının kapsamlı farmakolojik ve analitik karakterizasyonudur.

2013'de Bionorica 80. yılını kutlamıştır. Bu kutlamaların bir parçası olarak şirket 27 Şubat'ta Berlin'de "Bitki mühendisliği: Düşünme ve araştırmada bir adım ileri" isimli uluslararası bir sempozyum düzenlemiş ve bu sempozyuma 20'nin üstünde ülkeden 250 önde gelen bilim insanının yanı sıra politikacılar ve çeşitli dernekler ile şirketlerin temsilcileri katılmıştır.

Bionorica 2013 yılında 1 milyon Avro'luk para ödüllü bir Avrupa araştırma ödülü olan "Global Araştırma İnisiyatifi"ni oluşturmuştur. Bu para ödülü fito-araştırma alanında çalışmaları için 20 genç bilim insanına verilmekte ve her biri 50.000 Euro almaktadır.

Sinupret® Extract başarı hikayesi devam etmiştir: bitkisel ilaç 2014'te on ülkede daha satılmaya başlanmıştır. Canephron® da başarısını sürdürmüş ve 2014'te Almanya'da piyasa lideri olmuştur. Şirket uluslararası bir seviyede de büyümüştür: örneğin, Bionorica Çin, Türkiye ve Meksika'da yeni piyasalara açılmıştır. Bir diğer tıbbi bitki mükemmellik merkezi olan "Sa Canova"nın açılışı Mallorca'da yapılmıştır.

Phytokids Vakfının ismi 2015 sonunda Leon Heart Vakfı olarak değiştirilmiştir. Aslan çocukların korunmasının bir sembolüdür ve aynı zamanda vakfın kendisini de temsil etmektedir: Aslan burcunda doğmuş olan Profesör Popp da "Çocuklar sağlıklarını geri kazanmak için aslanlar gibi savaşıyor. Ve bir vakıf olarak, biz de çocukların hayatını iyileştirmek için aslanlar gibi savaşıyoruz" demiştir.

2015 yılında, Bionorica ticari yayıncı "markt intern" tarafından doktorların bakış açısından eczaneler için en iyi ortak olarak seçildikten sonra, Profesör Popp'a "Aile Şirketleri için Handelsblatt Onur Listesi"ne katılımı ile önemli bir onur bahşedilmiş ve böylece kendisi prestijli Alman aile iş adamları ve kadınları camiasına katılmıştır.

Temmuz 2016'da, Profesör Popp'a eski Bavarya Valisi Horst Seehofer tarafından Bavarya Liyakat Nişanı verilmiştir. Bavarya ve sakinleri için olağandışı gönüllü faaliyetlerine dayanarak Dr. Michael Popp'un bu nişanı almayı ziyadesiyle hak etmiş olduğunu belirtmiştir.

Bionorica, Temmuz 2017'de yapılan resmi bir temel atma töreni ile Voronezh, Rusya'daki tesisinin inşaatına başlamıştır. Voronezh'de bulunan Bionorica SE'nin CEO ve sahibi olan Profesör Michael A. Popp "Rusya en büyük uluslararası piyasamız ve buradaki insanlarla 20 yıldır süren yakın dostluğumuzun keyfini çıkartıyoruz" demiştir. Bionorica Rusya'daki bu tesis ile, diğerlerinin yanı sıra, kapasitesini arttırmayı ve daha kısa teslimat süreleri ve mesafeleri sunmayı amaçlamaktadır.

Nisan 2018 Leon Heart Vakfının ismi “Çocuklar için Natureheart Vakfı“ olarak değiştirilmiştir. Bu yeni isim vakfın merkezindeki ek bir özelliği vurgulamaktadır: doğayı anlama ve doğaya saygı göstermeye teşvik etmek. 2018 yılında 1700’ü aşkın çalışanla birlikte 340 milyon euro ciro elde edilmiştir.

Geçerlik tarihi: Mayıs 2019