Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? Neden Zayıflar?


Özellikle mevsim geçiş dönemlerinde grip ve benzeri solunum yolu hastalıklarından korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem taşımaktadır. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın en önemli yolu ise doğru beslenme ve kişisel bakımda geçer. Bağışıklık Sistemini güçlü tuttuğumuz sürece, vücudumuzu bir ağ gibi sarar ve bizi, tüm bakteri, mantar, virüs veya parazit gibi patojenler tarafından daha sağlıklı olmak adına korur.

Diğer taraftan, sigara ve alkol tüketimine dikkat etmek, uyku, egzersiz ve stressiz bir yaşam, bağışıklık sistemini ayakta tutan olmazsa olmaz, sağlığımızı etkileyen en önemli faktörlerdir.

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklık Sistemi, diğer adıyla immün sistem, vücudu tüm hastalıklara karşı koruyan önemli bir savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizma, hücreler, organlar, dokular ve proteinlerden oluşur. Bağışıklık sisteminin temel görevi, vücuda girmeye çalışan yabancı organizmaların vücuda girmelerini engellemek, eğer vücuda girmişler ise onlarla mücadele etmektir.

Bağışıklık sisteminin bu mücadeleyi kaybettiği durumlarda ise hastalıklar ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı direnci, yaş, genel sağlık durumu ve hastalığın ya da maruz kalınan virüsün şiddeti gibi önemli kriterlere göre değişkenlik gösterebilir.

Bağışıklık sistemi, doğuştan gelen bağışıklık ve sonradan kazanılan bağışıklık olmak üzere iki dala ayrılır. Vücuda bir bakteri, mantar ya da virüs girdiği zaman öncelikli olarak doğuştan gelen bağışıklık sistemi müdahale eder. Onun yeterli olmadığı durumlarda ise sonradan kazanılan bağışıklık sistemi devreye girer.

 • Doğuştan gelen bağışıklık sistemine; ağızdan gelen birçok bakteriyi öldüren mide asidi, tehlikeyle karşılaştığında artış gösteren vücut ısısı ve vücudun dışını sararak mikrop girişini engelleyen deri, tükürük, gözyaşı sıvısı gibi örnek olarak gösterilebilir.
 • Sonradan kazanılan bağışıklık sistemi ise; vücuda giren patojene karşı üretilen antikorlar yoluyla gerçekleşmektedir.

Bağışıklık sistemi neden Zayıflar? Zayıf olduğu nasıl anlaşılır?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Alerjiler,
 • Otoimmün hastalıklar,
 • Tıbbi yan etkiler,
 • Bağışıklık sisteminin zayıf düşüren yaşam tarzı ve diyet.
Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar

Alerjiler

Bu çoğunlukla bağışıklık sisteminin yanlış yönlendirilmiş bir aşırı reaksiyonudur. Ev tozu, çeşitli tür polen veya hayvan kılı gibi gerçekten zararsız maddeler tetikleyici olabilir. Vücut buna antikorlar ve histamin salgılayarak tepki verir. 

Histamin alerjik reaksiyonlarda merkezi bir rol oynar ve yabancı maddelere karşı savunmada yer alır. İnflamatuvar reaksiyonda bir haberci görevi görür ve dokunun şişmesine neden olur.

Otoimmün Hastalıklar

Bu hastalıklarda vücudun savunmasının aktivitesi kendi vücuduna yönlendirilmiştir. Bunun örnekleri tip 1 diyabet veya multipl sklerozdur.

Tıbbi yan etkiler

Antibiyotikler gibi ilaçlar bağırsak mikrobiyotasına (bağırsak florası) zarar verebilir ve enfeksiyonlara daha duyarlı hale getirebilir.

Bağışıklık sistemini zayıf düşüren yaşam tarzı ve diyet

Enfeksiyonlara karşı duyarlılığımızı artıran birçok faktörden kaçınılabilir. Bunlar:

 • Dengesiz beslenme,
 • Egzersiz eksikliği,
 • Nikotin ve alkol tüketimi,
 • Gerekli stres giderici olmadan stres,
 • Uykusuzluk,
 • Fiziksel efor.

Bağışıklık Sistemi ve Virüsler?

Soğuk algınlığı veya hatta grip kışın olduğu kadar yazın da bizi rahatsız edebilir. Tetikleyiciniz: çoğunlukla virüsler tarafından. 200'den fazla virüs türü bizde soğuk algınlığına neden olabilir. 

Vücudumuzun ustaca tasarlanmış koruyucu mekanizmasına rağmen hastalanıyoruz. Virüsler genellikle öksürürken veya hapşırırken, el sıkışırken veya viral olarak kontamine nesnelere dokunurken damlacık enfeksiyonu ile bulaşmaktadır. En yaygın soğuk algınlığı virüsleri şunlardır:

 • Rinovirüsler
 • Solunum Sinsityal Virüsleri
 • Korona virüsler
 • Adenovirüsler
 • Parainfluenza virüsleri.

Soğuk algınlığı virüsleri sürekli olarak mutasyon geçirip yüzey yapılarını değiştirirler. Sonuç: immünolojik hafıza başarısız olur. Halihazırda başarılı bir şekilde yok edilmiş bir patojen, tekrarlayan bir enfeksiyonu tetikleyebilir. 

Bu nedenle, virüsleri erken bir aşamada zapt etmek önemlidir. Hastalık seyrinin şiddeti, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hafifletilebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Bağışıklık sistemimiz çok hassas ve sofistike bir ağdır. Bununla birlikte, mükemmel bir şekilde işlev görebilmesi için vücudun kendi savunma mekanizması dikkatli bir şekilde beslenmelidir. Bakteri, virüs ve mantarlara karşı savunmasız kalmamak için birkaç küçük ipucu;

Güneşin tadını çıkarın

D vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Sağlıklı bir diyetle, sadece gerekli miktarda D vitamini tüketiriz. Vücudumuzun ek miktarı kendisi üretmesi gerekir. 

Bu güneşin yardımı ile yapılır. Vücudumuz bağımsız olarak güneş ışınlarından D vitamini üretir.

Özellikle kış aylarında, daha az saat güneş ışığı ve dolayısıyla yılın bu zamanında daha az UV radyasyonu olduğundan, açık havada konaklamalar özellikle tavsiye edilir.

Bağışıklık Sistemine Güneşin Faydası

Egzersiz yapın

Dayanıklılık sporları kalbi ve dolaşımı güçlendirir. En iyi doğada olmak üzere orta seviyede, düzenli egzersiz, bağışıklık sisteminiz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak dikkatli olun: Aşırı zorlamalardan kaçının. İyi bir şeyin fazlası savunmanızı zayıflatabilir.

Bağışıklık Sistemi düzenli egzersiz ile güçlendirilebilir

Stresten kaçının

Günlük yaşamınızda toparlama aşamaları oluşturun. Otojenik egzersiz ve yoga stresi azaltmaya yardımcı olabilir. İletişim, odaklanma ve verimlilik gibi konuları günlük hayatınızda kişisel ihtiyaçlarınız için daha doğru organize edin, planlayın.

Bağışıklık Sistemini güçlendirmek için Yoga stres azaltmaya yardımcı olabilir.

Sıvı Tüketin

Bağışıklık sistemimizin dış koruyucu bariyeri için yeterli hidrasyon çok önemlidir. Muköz membranlar, gözyaşı sıvısı ve idrar istenmeyen davetsiz misafirleri geri dışarı taşımaktadır. Sıvı eksikliği işlevlerini bozabilir. Bakteri ve virüsler artık temizlenemezler.

Sıvı tüketmek bağışıklık sisteminizin zayıflamaması için önemlidir.

Düzenli Uyku Uyuyun

Güne iyi dinlenmiş başlayanlar daha üretken ve enfeksiyonlara daha az duyarlıdır. Vücudunuza hak ettiği dinlenmeyi verin.

Düzenli uyku vücudun dinlenmesi ve bağışıklık sistemi için önemlidir.

Nikotinden Kaçının

Nikotin, bağışıklık sistemindeki önemli hücrelerin işlevini sınırlandırır. Ayrıca muköz membranları da kurutur. Bu durum da, patojenlere karşı dış bariyeri etkiler. İstenmeyen davetsiz misafirler kapı dışarı edilemez.

Nikotin bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Vücudun, iyi işleyen bir bağışıklık sistemi için c vitamini, e vitamini gibi çok sayıda vitamine ve doğal bağışıklık sistemi güçlendirici besinlere ihtiyacı vardır. Sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi için nasıl beslenmeli, ne gibi besinler tüketmeliyiz:

 • Brokoli
 • Lahana
 • Havuç
 • Domates
 • Sarımsak
 • Ispanak
 • Turunçgiller
 • Kuruyemiş
 • Tam tahıllı ürünler  
Tahıl ürünleri bağışıklık sisteminizi güçlendiren yiyecekler arasındadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkisel İlaç Var mı?

Bağışıklık sistemini güçlendirici bitkisel ilaçlar, her soğuk fazda hastalığın seyrini doğal bir şekilde olumlu yönde etkilemek için çok uygundur. Bu nedenle, hem başlangıç hem de çoktan tamamen ilerlemiş solunum yolu enfeksiyonları için uygundurlar.

Imupret® bitkisel bir ilaç olduğu kadar, yedi tıbbi bitkinin de kanıtlanmış doğal bağışıklık güçlendirici kombinasyonuna sahiptir.

 • Papatya çiçeği,
 • Meşe kabuğu,
 • Ceviz yaprağı,
 • Civanperçemi otu

soğuk algınlığını önlemek için vücudun kendi mekanizmalarını ve soğuk algınlığını önlemek için vücudun kendi mekanizmalarını destekler.

Ek olarak, spesifik aktif bileşenlerle savaşmaktadır.

 • Karahindiba otu,
 • Hatmi kökü ve
 • Atkuyruğu otu

soğuk algınlığı patojenleri ile doğrudan mücadele etmektedir. Bu şekilde, Imupret® patojen sayısını azaltabilir ve enfeksiyonu zapt edebilir.

Imupret® soğuk algınlığına karşı savunmayı destekler ve soğuk algınlığı patojenleriyle doğrudan savaşır. Soğuk algınlığının başlangıcında, soğuk algınlığının tam başlangıcına aktif olarak karşı koyabilir. Ek olarak, anti-inflamatuvar özellikleri sayesinde, olgunlaşmış bir solunum yolu enfeksiyonunun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Zayıf bağışıklık sisteminin sebep olduğu hastalıklardan birisi soğuk algınlığıdır