İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Alınabilecek Önlemler

İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir ve hangi önemleri alarak bu enfeksiyondan korunabiliriz.

Bol sıvı tüketin

Akut sistitin çok rahatsız edici semptomlarından (sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi, kramp benzeri ağrı) olabildiğince çabuk kurtulmak için bol sıvı almak son derece önemlidir. Sıvı için şekersiz çay veya su en iyi seçimlerdir. Günde yaklaşık iki litre su içmek de, olası mesane enfeksiyonlarını önlemek için alınabilecek etkili bir önlemdir.

Karın ve böbrek bölgenizi sıcak tutun.

Vücudumuzdaki iltihaplanma ile hızlı ve başarılı bir şekilde mücadele etmek için sağlıklı ve iyi çalışan bir bağışıklık sistemine sahip olmak önemlidir. Bu nedenle, bağışıklık sisteminizin zayıflamasından ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonundan korunmak istiyorsanız;

  • Soğuk yüzeylere oturmayın
  • Islak mayonuzu olabildiğince çabuk değiştirin
  • Karın ve böbrek bölgenizi sıcak tutun
  • Kalın çoraplar giyerek ayaklarınızı sıcak tutun

Enfeksiyon varlığında ise sıcak su torbası ve ılık bir duş, ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir.

Dinlenmek ve rahatlamak önemlidir!

İdrar yolu enfeksiyonu vücut zayıflatır. Mikroplarla savaşabilmek için, vücudumuz her şeyden önce gevşemeye, dinlenmeye ve yeterli uykuya ihtiyaç duyar.

Doktorlar, akut sistiti olan kadınların evde kalmalarını ve mümkünse üç güne kadar yatak istirahati yapmalarını önermektedir. 

Hijyeninize önem verin.

Mümkünse, özel bölgenizi sadece ılık su ve pH nötr sabunla yıkayın. Güçlü temizlik maddeleri genital bölgedeki koruyucu asit örtüsünü yok eder.

Cinsel ilişkiden sonra tuvalete gidin.

İdrar yollarına bulaşmış olabilecek mikroplar idrar yapınca vücuttan atılır. Cinsel ilişkiden önce ve sonra yeterince su içmek faydalıdır, idrara çıkmayı kolaylaştırır.

Tuvaletten sonra doğru şekilde temizlenin.

İdrar yolu enfeksiyonlarından kaçınmak için anüs ve genital bölgenizi önden arkaya doğru silin. Doğru şekilde temizlenen genital bölge, idrar yolu enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Doğum kontrolüne dikkat!

Vajinal diyafram ve/veya sperm öldürücü krem kullanmayın. Hormon içeren bazı doğum kontrol ilaçları da, idrar yolu enfeksiyonlarına eğilimi artırabilir. Sizin için en iyi doğum kontrol yöntemini jinekoloğunuzla birlikte belirleyin.