Kadın Sağlığına Genel Bakış

Menstrüasyonun başlangıcı ile ergenlik, çocuk sahibi olma arzusu ve hamilelik veya menopoz - bir kadının hayatındaki birçok farklı aşama. Onlarla baş etmek her zaman kolay değildir.

Menstrüel kramplar ve Premenstrüel sendrom

Birçok kadın, adet dönemlerinden önce veya sırasında karın ağrıları ve krampları gibi menstrüel kramplardan, bulantı, baş ağrısı ve ruh hali değişimlerinden şikayetçidir. Menstrüel şikayetler her kadında farklıdır: Bazıları aydan aya rahatsız edici bulmakta, diğerleri menstrüel şikayetlerine zorlukla dayanabilmekte ve yaşam kalitelerinde ciddi şekilde sınırlandırılmış hissetmektedir. Her kadında sadece menstrüel krampların yoğunluğu farklı olmakla kalmaz, menstrüel krampların türü de bireysel olarak değişmektedir. Bununla birlikte, birçok kadında menstrüel kramplar premenstrüel sendrom terimi altında özetlenebilir.

daha fazla >

Çalışma prensibi hayıt ağacı

Hayıt ağacı adını, görünüşü ve tadı gerçek biberinkine çok benzeyen üzümgillere borçludur. Özellikle keşişler, ezilmiş meyveleri bir biber ikamesi olarak kullanmıştır. Ancak bitki sadece baharat olarak kullanılmamıştır: hayıt ağacını kullanma geleneği MÖ 4. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

daha fazla >

Menopoz

Menopoz ile kadınlar, ergenlikten yaklaşık otuz yıl sonra vücutlarında ikinci ve ciddi bir hormonal değişiklik yaşarlar. Menstrüel döneminin kesin olarak ortadan kalkmasıyla birlikte kadının hayatındaki doğurganlık dönemi sona erer. Birçok kadın menopoz konusunda endişelidir. Kendi bedeninizin değişmesi korkusu, yaşamın yeni aşaması hakkında bilgi sahibi olarak azaltılabilir. Vücudunuzdaki süreçleri ne kadar ne kadar iyi bilirseniz, onları o kadar daha iyi karşılayabilirsiniz.

daha fazla >

Kadın Menstrüasyon Dönemi

Her kadın farklıdır ve hepsi de kendi adet döngüsünü yaşar. Birçok kadın için, günlük yaşamları üzerinde hiçbir etkisi olmayan düzenli aylık bir olaydır. Diğer kadınlar menstrüasyondan önce ve sırasında karın ve göğüs ağrısı, ruh hali değişimleri ve kramplar gibi az ya da çok menstrüel belirtilerden yakınır. Bazı kadınlar için menstrüel kramplar o kadar şiddetlidir ki günlük yaşamlarında önemli ölçüde kısıtlanmış hissederler.

daha fazla >