Sinüs İnflamasyonu (Sinüzit) ve Burun Akıntısı

Ein Schnupfen beginnt häufig mit einer laufenden Nase.

Nezle genellikle burun akıntısı ile başlar. Sebep genellikle virüslerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Nazal muköz membranların şişmesine ve daha fazla sekresyon (akıntı) oluşmasına neden olur. Vücudun istilacı patojenlere karşı kendini savunması için etkili bir araçtır. Hastalık ilerledikçe, başlangıçta berrak ve sulu olan mukus değişir. Daha az akışkan ve genellikle sarımsı bir hal alır. Burundan nefes almak gittikçe zorlaşır. Tat ve koku alma duyusu da ciddi şekilde bozulur. Buna sıklıkla yorgunluk, bitkinlik ve vücut ısısında olası artış gibi semptomlar eklenebilir.

İnflamasyon sinüslerin muköz membranlarına yayılırsa, zararsız bir burun akıntısı (nezle), akıntıya eşlik eden sinüs enfeksiyonuna yani rinosinüzite dönüşür. Genellikle sinüzit ve nezle arasında kesin bir ayrım yapılamadığından, hastalıkların birçoğu rinosinüzit olarak adlandırılır.

Sinüsler nedir?

Paranazal sinüsler, kafatasının yüz kemiklerinde bulunan içi hava dolu boşluklardır. Burnun yanında, üstünde ve arkasında bulunurlar. Nazal kaviteye dar açıklıklar (ostium) ile bağlanırlar. Paranazal sinüsler her birinden ikişer tane olmak üzere;

  • Frontal sinüsler,
  • Maksiller sinüsler,
  • Etmoid sinüsler,
  • Sfenoid sinüslerdir.

Hem burun boşluğu hem de sinüsler, küçük silialar ile çevreli özel bir muköz membran (mukoza) ile kaplıdır. Bu silialar, sümüksü sekresyonu boğaza doğru taşımak için kullanılır. Bu şekilde solunarak buruna giren;

  • Toz zerrecikleri,
  • Kir partikülleri veya
  • İstenmeyen patojenler,

adeta bir taşıyıcı bant üzerindeymiş gibi mideye taşınmış olur. Oraya varınca mide asidi tarafından etkisiz hale getirilirler.

Sinüzit nedir?

Sinüslerin inflamasyonu (sinüzit), sinüslerdeki muköz membranların inflamasyonudur. Normalde kendi kendini temizleme için gerekli olan sümüksü sekresyon, örneğin burun akıntısı (nezle) nedeniyle şişmiş olan burun muköz membranlarından artık dışarı atılamazlar. Bu, burun ve sinüsler arasındaki küçük bağlantı kanallarını tıkar.
Sonuç: Paranazal sinüsler artık yeterince “havalandırılmaz”, mukus dışarı atılamaz ve böylece patojenler için en uygun üreme zeminini oluşturur.

Polisinüzit mi yoksa Pansinüzit mi? Sinüslerin kaçında inflamasyon var?

Sinüsler ayrı ayrı veya birlikte tutulabilir. Polisinüzit sözcüğü, çok sayıda sinüsün aynı anda iltihaplanması anlamına gelir. Tüm sinüslerin inflamasyonu varsa, buna pansinüzit adı verilir.

Rinosinüzit mi, Sinüzit mi, yoksa Rinit mi?

Sinüslerin inflamasyonuna ek olarak, nazal mukoza da genellikle etkilenmektedir. Çünkü paranazal sinüslerin muköz membranı ve nazal kavite fonksiyonel bir birim oluşturur. Bu yüzden böyle bir durumda sinüzit değil, rinosinüzit söz konusudur.

daha fazla >

Nasıl doğru bir şekilde burnunuzu temizlemelisiniz?

Sonbahar ve kış soğuk algınlığının fazla olduğu mevsimlerdir. Genellikle burun akıntısı ve hatta burun tıkanıklığı gibi hoş olmayan yan etkiler eşlik eder. Ama burnunuzdan rahatsız edici mukusu en iyi nasıl atabilirsiniz? Burnunuzu düzgün bir şekilde nasıl temizlemesiniz? Burnumuzu çekmeli miyiz yoksa temizlemeli miyiz?

daha fazla >

Nasıl doğru şekilde hapşırılır?

Hapşırma, yabancı cisimleri, virüsleri veya bakterileri burundan çıkarmak için vücudun koruyucu bir refleksidir. Bu saatte 160 kilometreye kadar olan bir hızda gerçekleşmektedir. Patojenler çevreye bulaşmakta ve diğer insanları enfekte edebilmektedir. Nasıl düzgün bir şekilde hapşırırız?

daha fazla >

Çocuklarda soğuk algınlığı

Başta yeni yürümeye başlayan bebekler olmak üzere çocuklar, yılda ortalama altı ila on kez soğuk algınlığı geçirmektedir. Yetişkinlerde yılda iki ila üç kez meydana gelen soğuk algınlığının sıklığı anlamlı oranda daha düşüktür. Bu neden böyledir ve çocukları buna karşı nasıl koruyabilirsiniz?

daha fazla >