Sinüzit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit, yüz kemikleri içerisinde bulunan ve sinüs diye tabir edilen hava boşluklarının iltihaplanması ile oluşan bir hastalıktır. Gözlerin etrafında ağrı, yüzde basınç hissi ve baş ağrısı gibi kişinin günlük yaşamını etkileyecek derecede rahatsızlık verecek boyutlara ulaşan sinüzit, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilmektedir.

sinüzit belirtileri nelerdir.

Sinüs Nedir? Sinüsler ne işe yarar?

Sinüsler, burun sisteminin önemli bir parçası olarak görev yapan ve burun etrafında yer alan kemiklerin içerisinde bulunan hava boşluklarıdır. Bulundukları kemiklere göre isimlendirilmiş olup, 4’e ayrılırlar.

·  Maksiller Sinus

Burnun her iki tarafında, elmacık kemiklerine yakın noktada bulunur.

·  Frontal Sinus

Alın bölgesinde bulunan sinüslerdir.

·  Etmoid Sinus

Gözlerin arasında, burun köprüsünün de arkasında bulunurlar.

·  Sfenoid Sinus

Gözlerin arkasında ve kafatasının iç kısmında bulunurlar

Sinüsler, solunan havanın nemlendirilmesi, ısıtma ve bakterilerin çoğalmasını engelleme gibi sağlık adına önemli görevleri vardır. Hem burun boşluğu hem de sinüsler, küçük silialar ile çevreli özel bir muköz membran (mukoza) ile kaplıdır. Bu silialar, sümüksü sekresyonu boğaza doğru taşımak için kullanılır. Bu şekilde solunarak buruna giren;

·      Toz zerrecikleri,

·      Kir partikülleri veya

·      İstenmeyen patojenler,

adeta bir taşıyıcı bant üzerindeymiş gibi mideye taşınmış olur. Oraya varınca mide asidi tarafından etkisiz hale getirilirler.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit belirtileri, kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte aynı zamanda en sık görülen belirtiler sıklık sırasına göre aşağıda belirtilmiştir;
 

·       Yüz ağrısı

·       Baş ağrısı

·       Göz çevresinde basınç hissi

·       Göz bölgesinde ağrı

·       Burun tıkanıklığı

·       Göz çevresinde şişkinlik

·       Kulaklarda dolgunluk

·       Geniz akıntısı

·       Geniz akıntısına bağlı olarak öksürük

·       Koku almada azalma

·       Ateş

·       Uzun süreli baş ağrısı

·       Mide Bulantısı

·       Kusma

·       Horlama

Sinüzit Neden Olur?

Sinüzit neden olur, Sinüzit tanısı nasıldır soruları bu hastalıktan muzdarip olan hasta kişilerin sıklıkla sorduğu sorular arasındadır. Sinüs kanallarının dolması ve sinüzit hastalığının oluşmasını tetikleyen çok sayıda faktör bulunmaktadır. Diğerlerinden daha sık görülen faktörler;
 

·       Üst solunum yolu enfeksiyonları

·       Alerji

·       Burun eğriliği

·       Geniz eti büyümesi

·       Burun eti büyümesi

·       Diş enfeksiyonları

·       Polipler

·       Uçak yolculuğu ve dalış gibi faaliyetlerde oluşan yüksek basınç

·       Soğuk algınlığı

Sinüzit Tanısı Nasıl Konulur?

Sinüzit tanısı, klinik belirtiler takip edilerek konulmaktadır. Kulak, burun ve boğaz muayenesi ve gerekli görüldüğü taktirde bilgisayarlı tomografi yöntemleri, tanı için en önemli tetkiklerdir.

Eğer yukarı belirttiğimiz semptomların bir kısmını yaşadığınızı düşünüyorsanız bir hastane veya sağlık hizmetine başvurmanız, hastalığın ilerlemesi veya farklı hastalıklara zemin hazırlaması risklerini göz önünde bulundurmak adına büyük önem taşımaktadır.

Sinüzit Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri Nasıldır? Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzit, yaşam kalitesini düşüren bir hastalık olmak ile birlikte doğru tedavi yöntemleri uygulanmadığında kronik birçok hastalığa zemin hazırlayabilecek riskler barındırmaktadır. Başta beyin apnesi, Migren, reflü, gastrit, farenjit, menenjit ve göz çevresinde ortaya çıkan çok sayıda rahatsızlık olmak üzere, sinüzitlerde tedavide gecikme ve süreçlerin yanlış ilerlemesi, söz konusu rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir.
 

 • Tedavide halk arasında en çok bilinen yöntem, tuzlu su kullanımıdır. Basınçlı şekilde kullanılacak tuzlu su, sinus kanallarına ulaşacak ve sinüs boşluklarındaki iltihapların boşalmasına yardımcı olacaktır.
 • Burun spreyleri, için kullanılan bir başka tedavi yöntemidir.
 • Hastalığın mukozada kurumaya neden olması nedeniyle, su tüketimi, birçok hastalıkta olduğu gibi burada da büyük önem taşımaktadır.
 • Alerjiye yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması, bulunulan ortamın sıklıkla havalandırılması şikayetleri azalmasına yardımcı olacaktır.

Bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi olan Sinupret®, çuha çiçeği, kantaron, adi kuzukulağı, mürver ve mine çiçeği şeklindeki beş tıbbi bitkinin bileşimi yoluyla paranazal sinüslerin akut ve kronik enflamasyonlarına karşı güvenilir bir etki gösterir. Sinupret kullanma sürecinde;

 • Koyu mukus hızla sökülür.
 • Paranazal sinüslerde şişlik azalır.
 • Tekrar kolayca nefes alabilirsiniz.
 • Sinüs basıncı kaynaklı baş ağrısı iyileşir.

Ayrıca, Sinupret® sadece enfeksiyonun rahatsız edici ve ağrılı semptomlarına karşı etki etmekle kalmaz, aynı zamanda patojenler (bakteri ve virüsler) ile savaşarak tedavi sağlar.

Sinupret Neden Etkili?

Sinupret®’in geniş farmakolojik etki alanı, beş tıbbi bitkiyi bir araya getirmesinden kaynaklanmaktadır.

 • Çuha Çiçeği (Primula veris/elatior): Çuha çiçeklerinin ve taç yapraklarının etkin maddeleri mukolitik, antiinflamatuvardır ve hastalığı neden olan patojenler, yani virüsler ve bakteriler ile savaşır.
 • Centiyane Kökü (Gentiana lutea): Bitkinin tıbbi amaçlarla kullanılan kısmı, antiinflamatuvar etkiye sahip maddeler içeren köküdür.
 • Mürver Çiçeği (Sambucus nigra): Mürver çiçeğinin mukolitik bir etkisi vardır.
 • Kuzukulağı (Rumex türleri): Yapraklardan ve saplardan etkin maddelerin aynı zamanda mukolitik bir etkisi ve bir anti enflamatuvar etkisi vardır. Buna ilaveten, vücudun kendi savunmalarını destekler ve antibakteriyel bir etki gösterirler.
 • Mine Otu (Verbena officinalis): Yapraklardan ve saplardan etkin maddelerin aynı zamanda mukolitik bir etkisi vardır, antiinflamatuvardır ve virüslerle savaşırlar.

Sinüzit ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Muayene/teşhis için hangi bölüme gidilmelidir?


Muayene için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne veya Aile Hekimine gitmek gerekir.

Sinüzit Kronik ise ilaç tedavisi ile geçer mi?


Sinüs boşlukları ve bu boşluları burun ana boşluğuna bağlayan kanalların açılması için çoğu zaman ilaç tedaileri yeterli gelebilmektedir. Yine de bazı fizyolojik sebepler nedeniyle zaman zaman cerrahi müdahaleye de gerek duyulabilmektedir.

Sinuzit Ameliyatı Sonrası Tekrar Eder mi?


Ameliyat sonrasında genellikle tekrar etmemektedir. Fakat burun yapısında oluşabilecek travmatik durumlar ve benzeri sorunlar, tekrar etmesine neden olabilir.

Kronik Sinüzit Belirtileri nelerdir?


Eğer sinüzit 2 aydan uzun sürüyorsa kronik sinüzit olarak kabul edilir.
 

Akut Sinüzit Nedir?


Genel olarak viral solunum yolu enfeksiyonları ile meydana gelen ve alında doluluk, yüzde basınç hissi, burun tıkanıklığı gibi semptomlar gösteren sinüzit türüdür.

Sinüzit kafada basınç hissine neden olur mu?


Sinüzitin en belirgin ağrılarından bir tanesi kafada basınç hissi yaratmasıdır. Enflamasyona uğrayan sinüs boşlukları sebebiyle baş basıncının artmasına bağlı ağrı hissedilir.

Sinüsler Nasıl Rahatlatılır?


Sinüsleri rahatlatmak ve sinüziti iyileştirmek için bitkisel tıbbi ilaçlardan yardım alınabilir. Bu ürünler için mutlaka hekim veya eczacıya danışılmalıdır.

Sinüzit ağrısını ne tetikler?


Sigara içmek, alerjik nezle, astım ve benzeri alerjiler, zayıf bağışıklık sistemi, rüzgara maruz kalmak, soğuk algınlığı ve grip gibi faktörler ağrıları tetikleyebilmektedir.

Rinosinüzit mi, Sinüzit mi, yoksa Rinit mi?

Sinüslerin inflamasyonuna ek olarak, nazal mukoza da genellikle etkilenmektedir. Çünkü paranazal sinüslerin muköz membranı ve nazal kavite fonksiyonel bir birim oluşturur. Bu yüzden böyle bir durumda sinüzit değil, rinosinüzit söz konusudur.

daha fazla >

Nasıl doğru bir şekilde burnunuzu temizlemelisiniz?

Sonbahar ve kış soğuk algınlığının fazla olduğu mevsimlerdir. Genellikle burun akıntısı ve hatta burun tıkanıklığı gibi hoş olmayan yan etkiler eşlik eder. Ama burnunuzdan rahatsız edici mukusu en iyi nasıl atabilirsiniz? Burnunuzu düzgün bir şekilde nasıl temizlemesiniz? Burnumuzu çekmeli miyiz yoksa temizlemeli miyiz?

daha fazla >

Nasıl doğru şekilde hapşırılır?

Hapşırma, yabancı cisimleri, virüsleri veya bakterileri burundan çıkarmak için vücudun koruyucu bir refleksidir. Bu saatte 160 kilometreye kadar olan bir hızda gerçekleşmektedir. Patojenler çevreye bulaşmakta ve diğer insanları enfekte edebilmektedir. Nasıl düzgün bir şekilde hapşırırız?

daha fazla >

Çocuklarda soğuk algınlığı

Başta yeni yürümeye başlayan bebekler olmak üzere çocuklar, yılda ortalama altı ila on kez soğuk algınlığı geçirmektedir. Yetişkinlerde yılda iki ila üç kez meydana gelen soğuk algınlığının sıklığı anlamlı oranda daha düşüktür. Bu neden böyledir ve çocukları buna karşı nasıl koruyabilirsiniz?

daha fazla >