Doğru Burun Temizliği Nasıl Yapılır?

Özellikle kış ayları soğuk algınlığı ve nezlenin çok olduğu mevsimlerdir. Bu tür enfeksiyonların yorucu sonucu: burun akıntısı veya hatta tıkalı burun. Ama burnunuzdan rahatsız edici mukusu en iyi nasıl atabilirsiniz? Burnunuzu düzgün bir şekilde nasıl temizleyebilirsiniz? Mukusu çekmek mi veya burnunuzu daha iyi temizlemek mi? Bununla ilgili çok farklı teoriler vardır.

Temizle ya da burnunu içeri çek?

Besonders die Wintermonate sind Hochsaison für Schnupfen (Rhinitis) und Erkältung.

Burnunuzu temizlemenin doğru yolu her zaman tartışmalara yol açmaktadır. Akustik olarak, burun çekme sesi kesinlikle çevre için hoş değildir. Ancak bu yöntem uzun süre önerilmiştir. Nedeni: Burnu temizlerken, mukus ve mikroplar sinüslerin içine doğru sıkıştırılabilir. İnflamatuvar sekresyon sinüslerde kalırsa, sadece önemli çıkışları tıkamakla kalmaz, aynı zamanda virüsler ve bakteriler için ideal bir üreme alanı görevi görür. Bu sinüzit (sinüslerin inflamasyonu) gelişme riskini artırabilmektedir.
Bu görüş, akut soğuk algınlığı yaşayanların genellikle sinüzitten şikayetçi olduğuna karşıydı. Burnun temizlenmesi nedeniyle sinüslere girebilecek mikroplar bu yüzden sinüs enfeksiyonunun (sinüzit) nedeni değildir. Diğer yandan, burun çekildiğinde mukus burundan boğazın içine çekilir, yutulur ve midede mide asidi tarafından parçalanır ve böylece zararsız hale gelir. Ancak mikropların hava yollarına bu şekilde girme riski de vardır. Öte yandan, sümkürürseniz boğazda hapşırmaya benzer bir hava girdabı oluşur. Mikropların hava yollarına, trakea ve bronşlara girmesini önler.

Burnunuzu düzgün bir şekilde temizleyin: işte böyle yapılır!

Die Nase sollte unbedingt behutsam gereinigt werden.

Tıkalı bir burun çok rahatsız edicidir. Aslında rahatsız edici mukustan mümkün olduğunca çabuk kurtulmak istersiniz ki böylece burnunuzdan özgürce nefes alabilesiniz. Burnunuzu temizlemenize veya çekmenize bakılmaksızın şunu unutmamanız önemlidir: Dikkatli olun!

Burnunuzu her temizlediğinizde bir burun deliğini tutun ve burnunuzu mendilinize hafifçe sümkürün. Bu yöntem gürültülü bir burun sümkürmesi kadar etkilidir, mukusu temkinli bir şekilde burundan çıkarır ve başkalarının duyularını korur. Öte yandan, yüksek ve tiz bir ses çok fazla basınç oluştuğu anlamına gelir. Sonuç: sekresyon sadece mendile değil, aynı zamanda sinüslere ve en kötü durumda orta kulağa bile gönderilebilir.

Aynısı burun çekme için de geçerlidir: bunu hafifçe ve çok fazla basınç uygulamadan yapın.

Burnunuzu çekerken veya sümkürürken şiddet işe yaramaz. Çünkü soğuk algınlığınız olduğunda burun tıkanıklığı, sekresyonun sadece kendisinden değil, şişmiş muköz membranlardan da kaynaklanmaktadır.

Ağrılı burun - ne yapmalıyım?

Zu starkes Reiben beim Naseputzen verstärkt eine rote Nase, sanftes Tupfen ist besser.

Sanki burun tıkanıklığı yeterince rahatsız edici değilmiş gibi, buna bir de burun deliklerini çevreleyen kızarıklık ve ağrı eklenmiştir. Bu burun akıntısının nedenlerinden biri: nazal sekresyondur.

Burnun iç kısmını kaplayan nazal mukozada oluşur. Sekresyon, kir veya patojenler gibi kirleticileri boğazın içine veya burun çıkışına doğru ileri iletir. Soğuk algınlığı olmadan, bu fark edilmez. Bir enfeksiyon durumunda, inflamasyonlu mukoza şişmekte ve normalden çok daha fazla sekresyon üretmektedir. Sekresyonun kendisi, proteinler, patojenler ve bunların parçalanma ürünlerinden oluşur. Sürekli cilt teması ile burnu tahriş eder. Sık burun sümkürmesi ve ovalanması etkiyi yoğunlaştırır.

Yani kağıt mendil kullanmamalı mıyız? Ancak normal yumuşak mendiller olmadan yapmak zorunda değilsiniz. Mutfak ruloları veya tuvalet kağıdı kullanımı tercih edilmez. Yüzey yapıları genellikle çok pürüzlüdür ve burun çevresindeki hassas cildi daha da tahriş edebilir. Uçucu yağlar içeren mendiller de cildi zorlayabilir. Kızarık, ağrılı bir burun ve akıntıdan kaçınmak istiyorsanız, temizlerken dikkatli olmalısınız; şiddetli ovalamadan kaçının ve bunun yerine burnunuzu hafif dokunuşlarla temizleyin.

Yeniden enfeksiyondan veya başkalarını enfekte etmekten nasıl kaçınabilirim?

Benutzte Taschentücher müssen gründlich entsorgt werden.

Mikropları ve bakterileri gerçekten yok etmek için kullanılan kağıt mendil tuvalete veya kapalı bir çöp kutusuna kullanıldıktan hemen sonra atılmalıdır. Sonra ellerinizi dikkatlice yıkayın.

Ellerinizi doğru yıkamak çok önemlidir

Hände waschen ist wichtig – aber bitte richtig!

Bunu yapmanın en iyi yolu şu beş adımı izlemektir:

  • Önce, ellerinizi ılık suyun altına tutunuz.
  • Avucunuzu, elinizin arkasını, parmaklarınızı ve parmaklarınız arasındaki boşlukları iyice sabunlayınız.
  • 30 saniye süreyle sabunlu olarak bekletiniz.
  • Ellerinizi ılık akan su altında durulayınız. Umumi tuvaletlerdeki musluğu kapatmanın en iyi yolu bir kağıt havlu veya dirseğinizi kullanmaktır. Böylece elleriniz yeni mikroplarla tekrar temas etmeyecektir.
  • Ardından ellerinizi dikkatlice kurulayın.